Euroleague: Η βαθμολογία μετά την ήττα του Παναθηναϊκού AKTOR - Νίκες για Εφές και Παρτιζάν

Euroleague: Την ήττα 90-78 γνώρισε ο Παναθηναϊκός AKTOR από τη Ρεάλ Μαδρίτης στο ΟΑΚΑ, πέφτοντας στο 6-7. Με νίκες ολοκλήρωσαν τη διαβολοβδομάδα Εφές και Παρτιζάν, κόντρα σε Άλμπα και Αρμάνι, αντίστοιχα.

Η καταστροφική τρίτη περίοδος ήταν αυτή που στοίχισε στο «συγκρότημα» του Εργκίν Αταμάν, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Euroleague. Η πρωτοπόρος Ρεάλ Μαδρίτης με επιμέρους 22-1 πήρε σαφές προβάδισμα και εξασφάλισε τη νίκη 90-78 στο ΟΑΚΑ, λίγες μέρες μετά την επικράτησή της στο ΣΕΦ κόντρα στον Ολυμπιακό.

Ανατροπή για Παρτιζάν

Τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμες αναμετρήσεις στη διαβολοβδομάδα πανηγύρισε η Παρτιζάν, καθώς επιβλήθηκε 82-69 της Αρμάνι Μιλάνο στο Βελιγράδι. Οι Ιταλοί είχαν πάρει προβάδισμα ακόμα και με 15 πόντους (60-45) στο 26’ αλλά η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς επέστρεψε και στο τέταρτο δεκάλεπτο ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Πρώτος σκόρερ για τους Σέρβους ήταν ο Κέβιν Πάντερ, που τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους, ενώ 16 πρόσθεσε ο Μπρούνο Καμπόλκο, έναν περισσότερο από τον Ζακ ΛεΝτέι, ενώ για τους φιλοξενούμενους, ο Σέιβον Σιλντς είχε 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 39-44, 61-62, 82-69.

Πέρασε από το Βερολίνο η Εφές

Μπορεί η Εφές να αγωνίστηκε για ένα ακόμα ματς με πολλές απουσίες, ωστόσο επικράτησε 97-89 της Άλμπα στο Βερολίνο, με αποτέλεσμα να κλείσει με δύο νίκες την διαβολοβδομάδα. Ο Σέιν Λάρκιν ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, έχοντας 32 πόντους, τη στιγμή που ο Γιοχάνες Τίμαν έκανε ρεκόρ καριέρας με 31 πόντους για τους Γερμανούς.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 40-37, 65-64, 89-97.